Potápění
Egypt -St Johns 2010

Poslední roky 2009 a 2010 jsme prováděli ponory v Thajsku a v Hondurasu jen ve dvou - (viz. cestování), takže jsme se rádi dohodli s kamarády -Radkou, Jardou, Lenkou a Mečounem, že vyrazíme trochu "provětrat" naše neopreny na pohodový výlet vodami jižního Egypta s českou partou.
Čekala nás "klasika" na pohodlné lehce "omšelé" lodi pro 24 potapěčů. Nijak jsme to nechrtili a spíše si užívali sluníčka ,klidu a zábavy kterou jsme si v 6ti neustále vytvářeli.
V moři nebyla občas moc dobrá viditelnost a místní proudy nás také dokázaly trochu potrápit. Přesto celkem POHODA + příjemné večírky na přední palubě na kterých se dalo zapomenout i na místního kuchaře zvládajícího pouze 5 jídel :-(.

Bohužel se to během pobytu "zvrtlo" díky smrtelné nehodě potapěče a následného chování majitele potapěčské cestovky, který byl přímo přítomen. Snad jen dodat, že čecháčkovské - "zachraň si vlastní prdel za každou cenu" a "jít přes mrtvoly" bylo opravdu naplněno na 100% :-( .
Jak jsme konstatovali:
1) dál zůstaneme u potápění pouze s zahraničními divecentry v rámci našich cest
2) vyhněte se firmě TOP DIVE a šéfovi Pavlu Šenkovi :-(Kuba - Jardines De La Reina 2008

Jak už jsme psali, oba máme rádi potápění s žraloky, tak jsme vycestovali za poznáním těchto zajímavých "rybiček" a to do chráněné rezervace na Kubu.
Po první noci v Havaně nás převezli autobusem do přístavu, tam jsme se nalodili a vyrazili za dobrodružstvím. Každý den jsme měli 3 ponory do hloubky okolo 30 m a dole pod vodou ...to bylo "tóčo". Místní divemaster zabalil do igelitu mrtvou rybu (na nalákání žraloků) dole ukryl do korálu a už první zvědavci začali připlouvat...kdo neviděl neuvěří..bylo jich tam na každém ponoru snad 15.
Posádka lodi se o nás výborně starala, šéfkuchař vyráběl takové dobroty v kuchyňce velké metr na metr...třeba(upekl dort) a když nějaká rybka zbyla po chutné večeři.. ze zádi lodi jsme krmili žraloky a hráli hru.."kdo bude mít nejdéle obě ruce".
Každopádně výlet se velice vydařil, zakončení proběhlo jak jinak než v barech v Havaně a nadšení jsme se vrátili domů. Pokud chcete zažít opravdu adrenalin a vidět co jinde asi neuvidíte potom vřele doporučujeme.


<
Egypt jih - St.Johns 2007

S kamarádama jsme zase po roce vyrazili za potápěním do Egypta, celý týden jsme pluli na lodi mezi ostrovy. Byla super viditelnost, spousta rybek, korály, napoleoni, murény...kuchař se předváděl jak mohl a k večeři nám přichystal vždy nějaké překvapení třeba(stůl ve tvaru žraloka), proběhla i veselá návštěva dvou čechů z vedle kotvící lodi, tanečky, oslava narozenin..prostě pohoda..
lokality Claude Reef, Cave Reef, Heaven Reef, The small Habilli atd...

Malta 2006

Na Maltě jsme ještě nebyli a tak spojujeme příjemné s užitečným a vyrážíme jak cestovat tak se i potápět. První dva dny cestujeme a obhlížíme lokality.
Bohužel docela fouká a lokality na ostrově GOZO jsou zavřené. Domlouváme se tedy s divecentrem a vyrážíme na lokality které jsou více chráněné. Potápění na Rosa vrak..malé rybičky, ale nic moc viditelnost, na Blue Grotto ponor podél stěny, ale díky absenci sluníčka dole docela chladno, spoustu dalších ponorů, ale bez sluníčka.. Celkově zajímavé...mohlo být lepší počasí.

Mosambik 2005

Vyráží jen Roman s kamarády. Pokud chcete vidět "verlybáka" (žralok verlybí) :-) ,je Mosambik celkem tutová volba .
Problém je ve vzdálenosti letecky a 1000km v autě (kufru auta -luxus) napříč JAR a Mosambikem -NIC moc :-(.
Odměna je však sladká - po té co člunem už po 3 nabouráte do 8metrového žraloka se kterým si zašnorchlujete a povozíte se na něm (pro ochránce přírody -je mu to fakt FUK), tak je vše zapomenuto, protože tohle je potapěčská nirvána.
Obrovské manty a další velké ryby žijící v místních vodách bohatých na plankton jsou již pouze jako bonus.
Dá se pouze doporučit!!

Egypt jih St. Johns 2004

Výprava za "velkými rybami" s kamarádem Standou . Na klasické safari -Egypt jih.
Máme štěstí, protože při jednom ponoru potkávám zvědavou mantu (jak dva pinpongový stoly), co si nás chce z blízka prohlížet. Občas to vypadalo, že i snad sežrat :-).Dál ještě velké hejno ryb a pár "bělocípáků".
Ve spojení -pivko, slunce ,pohoda se to dá opakovat do nekonečna.

Egypt Zabargad, Rocky Islands 2003

Krásný týden na lodi, super počasí, žádné velké vlny, super parta....lokality Dolphin House, St.Johnes Reef Habili Gaafer, Zabargad ( krásné korálové zahrady ), kladivouni
Rocky Island...na lodi se ani nenamáháme spát v kajutách, ale všichni na palubě (jak cikáni):-))
Co se týká potápění -několik "nezodpovědných" jedinců si tvoří osobní hloubkové rekordy se vzduchem -kolem 100m :-))
Super, chtělo by to zopáknout!