MĚSTA
Vídeň :: Madrid :: Istanbul :: Drážďany :: Budapešť :: Lisabon :: Florencie :: Benátky :: Barcelona :: Amsterodam :: Řím :: Paříž :: Londýn ::
Vídeň
Už je to hodně dávno, co jsme naposledy navštívili Vídeň a tak jsme si řekli, že takový 3 denní výlet v kabrouškovi je docela dobrý nápad.
Jak řekli, tak udělali. Bylo krásné počasí, takže jsme stáhli střechu a tradá............
Radka se s tím moc "nemazala" (200 a více) a tak cesta rychle ubíhala :-)
Ve Vídni jsme nesměli vynechat vyhlášený bleší trh Flohmarkt, centrum města s katedrálou Stephansdom, procházku podél Dunaje, hradní komplex Hofburg a vyhlášenou "řízkovou restauraci" Figlmuller, kde dělají největší řízky na světě.
POZOR v neděli mají obchody zavřeno a všichni Vídeňáci korzují. Klidně by jsme to zavedli i u nás.
Jako suvenýry jsme odváželi original Austria lodičky, Mozartovy kulky a polštář !
Byl to pohodový výlet před letní sezónou bez davů turistů :-)Madrid
Rozhodli jsme se prodloužit si letní čas, podzim zanechat v Praze a vyrazit do Madridu. Zvolili jsme správně, vítalo nás slunce a 25 stupňů. Bydleli jsme v centru, pár kroků od náměstí Plaza Mayor a Plaza Puerta Del Sol. Navštívili jsme samozřejmě Palacio Real, třídu Paseo del Prado a vyhlášené umělecké muzeum Prado, můžete zde vidět obrazy od Bosche, Ribery, Rubense i Tiziana. Když už jsme ve Španělsku, nesmíme zapomenout na pravou "Koridu" v madridské vyhlášené aréně Las Ventas. Na statečném býkovi si potom můžete pochutnat ve stylové restauraci v centru.
Fotky z celého průběhu "býčích zápasů" jsou k zhlédnutí na Rajčeti.Kompletní fotografickou galerii z corridy najdete na "Rajčeti" stačí kliknout na odkaz.


Toledo
Další den jsme navštívili historické město Toledo. Vlakem z madridského nádraží Atocha trvá cesta 30 min. Pobyli jsme jeden celý den a ani to nestačilo na důkladnou prohlídku. Návštěva pevnosti Alcazar, katedrály de Santa Maria. Město je kouzelné, s mnoha křivolakými uličkami a zákoutími. Doporučujeme navštívit!
Večerní Madrid :
Madrid v noci - to je jedna velká divoká jízda :-) Na ulici to opravdu žije. Mnoho "cervecerias" je otevřeno do pozdních nočních hodin, pokud máte chuť na vyhlášené španělské "tapas", potom navštivte Mercado de San Miguel (bývalou tržnici)- mají zde nejlepší a nejzajímavější španělské kulinářské speciality a výborná vína a ještě se dobře pobavíte s lidmi z celého světa :-) otevřeno do cca 2 hodin ráno.
Pokud toužíte po suvenýrech z Madridu, doporučujeme navštívit velký nedělní trh "El Rastro" a určitě si vyberete.
Roman zakoupil hned 4 zapalovače do své sbírky a Radka super botky :-)
Celkově můžeme Madrid doporučit a určitě stojí i za "návrat" !


Istanbul 2012
Istanbul
Zajímavosti - Byzantský chrám Hagia Sofia, Sulejmanova mešita, Modrá mešita, Yerebatanská cisterna.
Z Galatské věže je krásný pohled na Bospor, po kterém můžete romanticky plout.
Zatímco jsou pánové na prohlídce Topkapi Harému, dámy mohou vesele nakupovat na Istiklal Caddesi, v Egyptském či Velkém bazaru.
Večer určitě zajděte ochutnat vynikající tureckou kuchyni, do některé z asi "milionu" restaurací. Doporučujeme okolí Istiklal Caddesi, popřípadě rybí restaurace na mostě.

Drážďany 2011
Drážďany 2011
Zajímavosti - Zwinger (jeden z nejkrásnějších barokních komplexů v Evropě), Fraukenkirche, Katedrála sv. Trojice, Albertinum.
Kolesové parníky na Labi, nejstarší flotila kolesových parníků na světě vyplouvá z nábřeží Terrassenufer až do Saského Švýcarska.
Pokud máte dostatek času zajeďte do nedalekého Meisenu, pro pravý "Míšenský porcelán" občas ho tam mají i se slevou :-).

Budapešť 2010
Budapešť 2010
Zajímavosti - Margaritin ostrov, Parlament, Řetězový most.
Pro romantiky večerní plavba po Dunaji.
Pokud potřebujete zrelaxovat unavená těla navštivte lázně Gellért.
Pro dámy je tu nákupní Andrassyho třída, pro pány Velká tržnice plná pravých maďarských dobrot.


Lisabon 2007
Lisabon 2007
Zajímavosti - Castelo de Sao Jorge, Torre de Belém, Casa de Alentejo.
Po městě se můžete svézt tramvají č.28 - úzké uličky a ostré zatáčky zaručeny.
Elevadores (Elevador de Santa Justa) spojuje dolní město s horním, zajímavé.
Pokud chcete ochutnat na 200 druhů různých bílých a čevených portských vín, navštivte Institut portského vína, budou se Vám věnovat celý den. Doporučujeme návštěvu místních restaurací s čerstvými rybami a "frutti di mare". Mňam!

Florencie 2006
Florencie 2006
Zajímavosti - Palazzo Vecchio - před čelní stranou paláce je socha Davida od Michelangela, Uffizi (nejznámější galerie - nejen v Itálii), Ponte Vecchio s obchůdky zlatníků, Florentská katedrála.
Když k tomu přidáte vynikající italskou kuchyni a víno Chianti ani se Vám nechce odjíždět domů.
Letadlem je to jen skok - třeba na víkend.

Benátky 2005
Benátky 2005
Zajímavosti - bazilika sv. Marka, chrám Santa Maria della Salute.
Náměstí sv. Marka - kromě Dóžecího paláce a baziliky sv. Marka skýtá i spoustu půvabných kaváren, hudebních produkcí pod širým nebem.
Canal Grande a romantika při projížďce slavnou gondolou.
Pro kavárenské povaleče doporučujeme nábřeží Zattere - příjemné posezení s výhledem na moře.
Nezapomeňte si v jednom z mnoha obchůdků pořídit pravou benátskou karnevalovou masku.
Zkontrolujte výskyt "alte aqua" nebo si vezměte holinky na brodění po náměstí sv. Marka.

Barcelona 2004
Barcelona 2004
Zajímavosti - fantastická Gaudího Sagrada Família, není nic lepšího než se usadit na terase baru v Avinguda Gaudi a kochat se pohledem na toto mistrovské dílo, Barcelonská gotická katedrála, Gaudího "Casa Milá" na jejíž střeše je úchvatná restaurace.
La Rambla - pulsující dnem i nocí, široká třída začínající květinovými stánky, plná nehybných lidských soch (můžete se s nimi fotit) a pouličními hudebníky konče. V místní tržnici (Mercat de La Boqueria) Vám připraví skvělé čerstvé ryby.
Večer doporučujeme navštívit "La Palomu" přepychovou starou tančírnu a vyzkoušet třeba tango.


Amsterodam 2003
Amsterodam 2003
Zajímavosti - Rijksmuseum - národní pokladnice Nizozemského království s jedinečnou sbírkou malíře Rembrandta "Noční hlídka".
Pásmo grachtů vzniklo v 17. stol., čítá na 160 kanálů o délce 75 km a je kotvištěm pro 2500 hausbótů. Doporučujeme proplout na lodi i s výkladem.
Ze zvědavosti jsme se prošli i světově proslulou čtvrtí "červených luceren".
Povinnost je navštívit i všem známé "coffe shopy", k tomu zakousnout čerstvého herynka, zapít pivem Amstel, koupit holandské sýry a jste spokojený a opravdu veselý návštěvník Amsterodamu..:-)))

Řím 2003
Řím 2003
Zajímavosti - Kapitol, Koloseum, Forum Romanum, Sixtinská kaple - prostě historie kam se podíváte.
Když máte dost vykopávek vyražte do Testaccia plného starých hospod, nočních kaváren a diskoték.
Odpočívat po prohýřené noci můžete následující den na "Španělských schodech" s pravou italskou gelato.
Zastávka ve Vatikánu v chrámu sv. Petra je povinnost, tak stejně jako nákup několika párů bot v obchůdcích u Stazione termini.

Paříž 2001
Paříž 2001
Zajímavosti - Vítězný oblouk, Eiffelova věž, Dome, Notre-Dame, moderní čtvrť La Défense.
Procházkou po Champs-Elysées, parníkem po Seině a večer do čtvrti St-Germain-des-Prés na Foie Gras, šneky, vařené slávky. Návštěva Moulin Rouge a nákup Coco Chanel k Paříži patří.
Jo také tady mají Musée du Louvre a v něm jednu hezkou holku - nějakou Lízu - také dobré na koukání.

Londýn 2000
Londýn 2000
Zajímavosti - Buckinghamský palác, Westminsterské opatství, katedrála sv. Pavla, Parlament, Tower Bridge, Big Ben.
Po prohlídce pamětihodností za použití slavného double-deckeru, můžete zjistit jestli netrpíte závratí na London Eye, v Greenwichi si zkontrolujete správný čas, zastavíte se v muzeu voskových figurín Madame Tussaud - vyfotit se s Beatles a nakonec navštívíte muzeum toho "čmuchala" Sherlocka Holmese.
Potom už je večer a vyrážíme na večeři na Trafalgar square a na diskotéku Hippodrome. Po prohýřené noci zjišťujeme, že nám ulétlo letadlo a tak kupujeme nové letenky a určitě se zase vrátíme. Takže POZOR - nařiďte si budíka!!